Przewożenie towarów wymagających specjalnych warunków termicznych w ciągu ostatniej dekady stało się kluczowym zadaniem logistyki. Ich celem jest zapewnienie właściwej temperatury wewnątrz naczepy chłodniczej, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Z tego względu inaczej będzie wyglądał transport produktów spożywczych, a inaczej przetworzenie leków czy materiału biologicznego.
Jakie produkty przewożone są w pojazdach chłodniczych?
Zgodnie z normami należy produktowym spożywczym i kluczowym zapewnić właściwe warunki przechowywania jeszcze przez transportem. Przetrzymywanie w zamrażarkach i lodówkach, by następnie załadowanie ich na naczepę jest kluczowym warunkiem zapewnienia ciągłości w łańcuchu chłodniczym (do którego zalicza się także rozładunek i układanie na pułkach sklepowych).
Transport chłodniczy krajowy wykorzystuje się do przewożenia na krótkie i długie dystanse takich produktów jak:
- mrożonki,
- warzywa i owoce,
- produkty garmażeryjne,
- kwiaty cięte,
- leki i produkty farmaceutyczne,
- materiał biologiczny,
- napoje,
- kosmetyki.
Korzystają z niego zatem: uniwersytety, szpitale, sklepy i hurtownie spożywcze i kwiaciarnie.
Jak wygląda proces transportu chłodniczego w Polsce?
Wymaga spełnienia odpowiednich warunków popartych certyfikatami. Czas ich wydawania zwykle rozkłada się na dwa okresy ważności:
- do 3 lat, który nie wymaga dokładnej inspekcji,
- do 6 lat, po upłynięciu których należy go odnowić przechodząc pełen zakres kontroli.
Ze względu, że transport chłodniczy obejmuje materiału ulegającej szybkiej degradacji i zepsuciu, należy zachować wszelkie środki ostrożności i ochrony osobistej. Konieczne jest także ustalenie dystansu i rodzaju produktu, jaki ma zostać przewieziony, ponieważ każdy z nich wymaga innej temperatury i wilgotności powietrza.
Jakie rodzaje pojazdów chłodniczych funkcjonują w transporcie?
Wśród pojazdów wyróżnić można podstawowe rodzaje:
- chłodnia,
- izoterma,
- lodownia,
- ogrzewane (np. cysterny spożywcze).
Chłodnia posiada system chłodniczy, natomiast izoterma wypełniona jest specjalnymi materiałami izolującymi produkty wewnątrz naczepy. Z kolei lodownia służy przewożeniu za pomocą suchego lodu.
W obrębie chłodni istnieje bardziej złożony podział, który uwzględnia:
- doppelstock (produkty umieszcza się na dwóch poziomach),
- chłodnię z grodzią (dzieli ją na dwie niezależne części).
Transport produktów wrażliwych na warunki atmosferyczne, w szczególności wilgoć i temperaturę, należy wykonywać zgodnie z ustalonymi normami. Dzięki temu zachowana zostaje ich jakość i walory żywieniowe.
Mrożenie i chłodzenie ułatwia przechowywanie towarów, zapobiegając ich psuciu, co w przypadku warzyw, owoców, nabiału i świeżego mięsa ma istotne znaczenie dla ich atrakcyjności wizualnej i zdrowia konsumentów.