Onyks należy do naturalnych kamieni szlachetnych, chętnie wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Jest ceniony ze względu na dekoracyjne wstęgi i szeroką gamę kolorów oraz zdolność do częściowego przepuszczania światła. Onyksowe blaty, wykończenia kominków i mebli można spotkać w luksusowych hotelach i restauracjach, ale również w mieszkaniach. Należy pamiętać że kamień ten jest nieco bardziej kruchy i delikatny w porównaniu z granitem i marmurem.
Onyks i jego właściwości
Nazwa onyksu pochodzi od greckiego słowa, oznaczającego „szpon”. Nawiązuje ona do różowej barwy z charakterystycznymi białymi prążkami i ostrej formy bryłek. Minerał zwany onyksem jest formą skrystalizowanej krzemionki i należy do kategorii chalcedonów. Charakteryzuje się warstwowym ułożeniem równoległych wstęg, co stanowi deseń od tysięcy lat ceniony przez artystów i architektów. Pokłady onyksu powstają naturalnie w pustych miejscach skał wulkanicznych, wydrążonych uprzednio przez gazy. Znana jest również sztuczna metoda pozyskiwania tego kamienia, polegająca na koloryzowaniu agatów oraz pospolitych odmian chalcedonu. Onyks ma szerokie zastosowanie w wyrobach jubilerskich: w połączeniu ze srebrem, złotem oraz białym złotem tworzy się z niego wisiorki, kolczyki, pierścionki i bransolety. Wykorzystywany jest również jako tarcze do ekskluzywnych zegarków. Natomiast w medycynie naturalnej onyks uważany jest za kamień leczniczy, skutecznie łagodzący schorzenia skóry.
Zastosowanie onyksu w aranżacji wnętrz
Charakterystyczny wzór z równolegle ułożonych pasów oraz półprzepuszczalność światła – to główne walory onyksu, dzięki którym chętnie stosowany jest we wnętrzach. Każda onyksowa płyta będzie miała unikalne ułożenie słojów, co nada wnętrzu niepowtarzalny charakter. Onyks dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, od ciepłych beżów i brązów aż po chłodne odcienie niebieskiego. Z tego względu stosowany jest zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i urządzonych w duchu minimalizmu, świetnie również podkreśla styl glamour. Płyty onyksowe stosowane są w panelach ściennych, sufitowych i podłogowych, niezwykle elegancko prezentują się kominki i bary wykończone tym minerałem. Aby wydobyć piękno onyksu, poddaje się go szlifowaniu i w tej formie staje się on alternatywą dla marmuru. Należy przy tym pamiętać, że onyks jest przede wszystkim kamieniem dekoracyjnym i liczyć się z jego wyższą podatnością na zarysowania i ścieranie. Ponieważ łatwo się w nim rzeźbi, onyks stanowi materiał doskonały do wyrobu mniejszych elementów dekoracyjnych. Kamienne popielnice, misy, dzbany, oraz różnorodne figurki będą elegancką ozdobą najbardziej stylowych wnętrz.
Zastosowanie wyrobów z onyksu we wnętrzu podnosi jego standard i wprowadza element luksusu. Onyksowe wykończenie warto dopasować do aranżacji wnętrza i wykorzystać jako wizytówkę niepowtarzalnego stylu.