Budownictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się profesji. Przy budowie zarówno domów jednorodzinnych, jak i inwestycji deweloperskich używa się szalunków budowlanych. Wyjaśniamy, czym są szalunki oraz jakich rodzajów używa się w budownictwie przemysłowym.
Szalowanie – czym jest i po co się je wykonuje?
Szalowanie to konstrukcja wykonywana na określony czas, która ma za zadanie nadać kształt i odpowiedni kąt materiałowi – zwykle jest to mieszanka betonowa i żelbetowa. Po całkowitym zastygnięciu masy konstrukcję można usunąć. Szalunki są wykonywane z drewna, sklejki lub różnego rodzaju metali w zależności od tego, do czego dokładnie są one przeznaczone. W budownictwie przemysłowym zazwyczaj stosowane są szalunki metalowe Wyróżniamy szalunki ścienne, szalunki do wykopów oraz szalunki stropowe.
Szalunki ścienne – czym się charakteryzują?
Szalunki ścienne są rodzajem konstrukcji, która może być stosowana na każdym etapie przeprowadzanej budowy. Dzięki nim możemy uzyskać najwyższej klasy precyzję wykonania zarówno z betonu, jak i żelbetu. Szalunki ścienne mogą być używane nawet przy trudnym i wymagającym projekcie posiadającym złożoną geometrię płaszczyzn.
Wielu wykonawców zadaje sobie jedno pytanie – szalunki ścienne wynajem czy zakup? W przypadku, gdy używamy szalunków bardzo często ich kupno może być dla nas opłacalne, jednakże w przypadku sporadycznego używania lepiej zdecydować się na wynajem szalunków ściennych ze względu na aspekt ekonomiczny i logistyczny. Firmy oferujące wynajem w większości przypadków dostarczają sprzęt na wskazany adres budowy, a cena usługi jest niewielka. Biorąc pod uwagę cenę zakupu oraz przechowywania szalunków większości z nas wynajem bardziej się opłaci.
Szalunki do wykopów – charakterystyka i ich podział
Szalunki do wykopów w przeciwieństwie do szalunków ściennych służą do prac gruntowych. Ich zadaniem jest zapobieganie osuwania się ziemi na miejsce wyznaczonych fundamentów, wykopów etc. Wśród szalunków do wykopów, których używamy w budownictwie przemysłowym, wyróżniamy:
- Szalunki do wykopów średnie – ten rodzaj jest używany często przy pracach na niewielkich powierzchniach. Są one dużo lżejsze niż szalunki do wykopów ciężkie, przez co praca z nimi jest nieco łatwiejsza.
- Szalunki do wykopów ciężkie – jest to rodzaj, który jest używany w szeroko pojętym budownictwie przemysłowym i deweloperskim. Ciężkie szalunki do wykopów są wykonywane z grubej blachy stalowej. Takie wykonanie gwarantuje solidność oraz trwałość elementów
Szalunki stropowe – jakie są ich zastosowania?
Szalowanie stropowe polega na podtrzymaniu konstrukcji stropu za pomocą równomiernie rozstawionych podpór. Na takim szalowaniu rozpoczyna się zbrojenie stropu, które następnie zalewa się betonem, kształtując pożądany przez nas kształt i strukturę wylewki. Szalunki stropowe są używane zarówno przy budownictwie jednorodzinnym, jak i przemysłowym.