Przykry zapach w toalecie powraca? Istnieją sposoby, aby skutecznie ją wyczyścić i na długi czas zapomnieć o problemie. Oto kilka dobrych praktyk, które warto zastosować, aby zapewnić sobie komfort na co dzień. To łatwiejsze niż może się wydawać!
Bezpieczeństwo to podstawa
Podczas sprzątania toalety należy sięgać po skuteczne, ale również bezpieczne rozwiązania. Przed skorzystaniem z silnego środka czyszczącego warto założyć gumowe rękawiczki, które ochronią skórę przed kontaktem z substancją. Ponadto należy pamiętać o gąbkach czy ściereczkach, a proces sprzątania będzie szybszy i znacznie łatwiejszy.
Usuwanie zanieczyszczeń i przykrych zapachów
Przed rozpoczęciem sprzątania najlepiej oddalić wszystkie przedmioty, które przy toalecie się znajdują i umieścić je w jednym miejscu. Później warto zamieść podłogę i rozpocząć eliminowanie szkodliwych drobnoustrojów w toalecie.
Najlepiej wlać do muszli środek czyszczący, stosując się do instrukcji na opakowaniu. Oczywiście należy zawsze wybierać preparaty od renomowanych producentów. Te najtańsze środki zazwyczaj nie są skuteczne i nie działają zbyt długo. Praktykę tę warto również stosować przy wyborze kostki WC do spłuczki. W dobrym sklepie nie zabraknie produktów o różnych wariantach zapachowych. Doskonałym pomysłem będzie wybór zestawu złożonego z kilku elementów.
Nie należy zapominać o dokładnym umyciu toalety zewnątrz, gdyż tam również mogą bytować bakterie.
Usuwanie kamienia w toalecie
Kamień dosyć często pojawia się w odpływie toalety. Jeżeli mowa o delikatnym osadzie, warto skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich może być zastosowanie mieszaniny sody i kwasku cytrynowego. Taką substancję wystarczy wlać do sedesu, wymieszać do powstania piany i odczekać ok. 30 minut. Innym sposobem może być obłożenie kołnierza papierem nasączonym octem.
Kamień trudny do usunięcia to zadanie dla silnie skoncentrowanych środków najlepszych marek. Dzięki temu bardzo szybko i na długo można pozbyć się problemu. Ponadto wysokiej jakości kostka WC do spłuczki również zapobiega powracaniu kamienia. Warto więc skorzystać z obydwu rozwiązań, aby móc cieszyć się czystą toaletą.
Usuwanie rdzy w toalecie
Jeżeli w toalecie znajdują się niewielkie ślady rdzy można zastosować wspomniany już sposób z kwaskiem cytrynowym i sodą oczyszczoną. Znakomicie sprawdzi się również ocet na nasączonej szmatce, którą należy dokładnie przetrzeć muszlę. Eksperci polecają też stosowanie pumeksu wymoczonego w ciepłej wodzie, który usuwa rdzę. Warto jednak pamiętać, aby co jakiś czas spłukiwać niewielką ilość wody.
Jeśli domowe sposoby zawiodą, najlepiej sięgnąć po żel do usuwania rdzy. Najmocniejsze środki na rynku pozwolą już po kilku minutach pozbyć się problemu. W tym celu trzeba rozprowadzić płyn po powierzchni i odczekać. Niekiedy czynność tę należy powtórzyć do uzyskania oczekiwanych efektów. Później wystarczy tylko zainstalować kostkę WC do spłuczki. To niezwykle proste, a zarazem bardzo skuteczne rozwiązanie.