Coraz częściej spotykane rodziny patchworkowe muszą mierzyć się z nieznanymi dotąd wyzwaniami. Łączenie partnerów i ich dzieci z poprzednich związków może doprowadzić do wielu konfliktowych sytuacji, nawet jeśli wcześniej się na to nie zapowiadało. Co zrobić, kiedy dzieci Twojego partnera wzbudzają w Tobie nieoczekiwane reakcje? Jak sobie poradzić?
Rodzicielstwo w rodzinie patchworkowej
„Nie jesteś prawdziwą mamą!” – jak często w tego typu rodzinach słyszy się takie słowa. Płyną one z każdej strony – od dzieci partnera, od biologicznej matki, od nauczycieli… I rzeczywiście, biologicznie nie jesteś prawdziwą mamą tego dziecka. Możesz jednak z powodzeniem pełnić rolę rodzica dla dziecka swojego partnera.
Po rodzicu oczekuje się, aby chronił dziecko i stwarzał mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Nieodzowne jest przy tym dzielenie się tym, co rodzic ma – czasem, uwagą, miłością, czułością. Jest to kluczowe przy zapewnianiu dziecku właściwej atmosfery do jego wzrastania. Nie ukrywajmy, że wychowywanie dziecka w takiej „mieszanej” rodzinie może być wielkim wyzwaniem. Poniżej podajemy kilka sposobów, które pomogą Ci odnaleźć się w nowej sytuacji.
5 sposobów, by nie eskalować konfliktów wewnątrz rodziny patchworkowej
Bądź otwarta, jeśli chodzi o oczekiwania. Zarówno swoje własne, jak i innych członków rodziny. Czy rozmawiałaś kiedyś ze swoimi przybranymi dziećmi, czego w zasadzie oczekują? Czy sama wiesz, czego tak naprawdę chcesz od swojej nowej rodziny? Pamiętaj, że każdy do nowego systemu wnosi dawne przyzwyczajenia. Zdaj sobie z tego sprawę i bądź otwarta na pomysły pozostałych domowników. Wielokrotnie zdarza się, że oczekiwania te nie są artykułowane. Musisz też i to mieć na względzie, że dzieci niekoniecznie będą mówiły o wszystkich swoich potrzebach. Zresztą nie do końca muszą być ich świadome.
Okazuj szacunek… nawet jeśli sama go nie otrzymujesz! Dzieci twojego partnera mogą początkowo być dla Ciebie niemiłe. Jednak odwzajemniając się podobną postawą, nie doprowadzisz w żaden sposób do polepszenia sytuacji. Musisz świecić przykładem dla dzieci – to naprawdę działa!
Zauważ swoje intencje. Czy nie jest tak, że czekasz, aż Twoje przybrane dzieci wyjdą tylko z domu i nie będziesz musiała ich oglądać? To podświadomie wpływa na Ciebie i Twoje zachowanie. A przez to też na to, jak dzieci Cię odbierają. Zauważ to i postaraj się zmienić podejście.
Pamiętaj, dlaczego tu jesteś. Miłość przyciągnęła Cię do tej osoby i do jego dzieci. Kiedy czujesz się zmęczona zachowaniem dzieci, ich prowokacjami i ciągłym utrudnianiem, skup się na tej pierwszej motywacji. Pozwoli Ci to wytrwać trudne momenty i pracować nad poprawą relacji.
Komunikacja jest kluczem. Rozmawiaj kiedy tylko możesz ze swoimi dziećmi, pytaj ich, jak się czują, czego oczekują po nowej sytuacji. Jak Ty możesz im pomóc? Pamiętaj, że w tej relacji to Ty jesteś rodzicem – wyznaczasz granice i przestrzegasz ich pilnowania. Musisz wiedzieć, jak je ustalić, by nie zaognić sytuacji.
Zdaj się na specjalistów
Relacje w rodzinie patchworkowej nie zawsze od razu układają się po myśli partnerów. Dzieci mogą czuć się zagubione w nowej sytuacji. Jeśli zauważasz, że problemy zaczynają się nawarstwiać i pojawia się coraz więcej konfliktów, które rzutują na samopoczucie wszystkich osób – warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa dziecięcego.