W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się broń czarnoprochowa. Wszystko dlatego, że ten rodzaj broni można nabyć bez specjalnego zezwolenia, a kupujący decydują się na to pod kątem zachowania większego bezpieczeństwa, czy też skutecznej samoobrony. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest broń czarnoprochowa i co powinno się o niej wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup. Sprawdźmy.
TOP 5 – to musisz wiedzieć o broni czarnoprochowej
1. Czym jest broń czarnoprochowa?
Broń czarnoprochowa to broń palna, w której materiałem miotającym jest proch koloru czarnego. Tego typu sprzęt ładuje się odprzodowo. W większości przypadków w tym celu stosuje się amunicję rozdzielnego ładowania. Specyfika działania broni tego typu polega na wystrzeleniu ołowianych kul w efekcie szybkiego spalania prochu. Przez wieki broń ta stanowiła podstawę uzbrojenia i była wykorzystywana w licznych konfliktach. Wydaje się, że najpopularniejszym z nich jest amerykańska wojna secesyjna. Wielu z nas może kojarzyć tego typu broń z filmów fabularnych i dokumentalnych opowiadających o tym okresie. Obecnie z zalet tej broni często korzysta strzelectwo sportowe.
2. Czy na broń czarnoprochową trzeba mieć zezwolenie?
W Polsce można posiadać broń czarnoprochową bez specjalnego pozwolenia, jednak w tym celu należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi to być broń palna rozdzielnego ładowania lub jej replika. W przypadku broni palnej musiała ona powstać przed 1885 roku. Na broń wyprodukowaną w późniejszym czasie potrzebne jest pozwolenie. Ponadto zakup takiej broni możliwy jest po ukończeniu 18. roku życia.
3. Jak wygląda ładowanie broni?
Ładowanie broni czarnoprochowej powinno przeprowadzać się zgodnie z przyjętą sztuką. Do lufy najpierw wkłada się czarny proch. Drugim elementem jest przybitka, której zadaniem jest oddzielić proch od kuli. Dopiero wtedy do lufy wkłada się także ołowianą kulę. Ostatnim elementem w procesie ładowania broni czarnoprochowej jest kapiszon. To on odpowiada za zapłon i wystrzał. Wszystko odbywa się odprzodowo, a w całość powinna być przeprowadzona z zachowaniem szczególnej ostrożności i bezpieczeństwa. Tak przygotowana broń jest zdatna do wystrzału. Po jednym strzale proces ładowania należy powtórzyć zgodnie z wcześniej zademonstrowaną procedurą.
4. Czy każdy może kupić czarny proch?
O ile większość z nas bez problemu może kupić broń czarnoprochową, o tyle większe regulacje dotyczą zakupu samego prochu do jej użytkowania. Przede wszystkim należy wyrobić sobie Europejską Kartę Broni. Dzięki niej nie tylko kupisz czarny proch, ale także bez problemu przewieziesz czarnoprochowca między różnymi krajami. Alternatywą do Europejskiej Karty Broni pozostaje pozwolenie na broń. Na jego podstawie także można kupić czarny proch.
5. Czy mogę nosić czarnoprochowca w miejscach publicznych?
Zgodnie z polskim prawem można nosić przy sobie broń czarnoprochową w miejscach publicznych. Może to być też załadowana broń, jednak w takich sytuacjach może powodować zagrożenie dla nas oraz innych osób. Broń tego typu powinna być przechowywana rozładowana oraz dodatkowo zabezpieczona przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Niewłaściwie stosowana może być niebezpieczna oraz może powodować śmiertelne obrażenia. Najlepszym miejscem do użytkowania takiej broni jest kryta strzelnica.
To podstawowe rzeczy, które powinien wiedzieć każdy potencjalny użytkownik broni czarnoprochowej.