Widły to istotny element wózków widłowych, służący do podnoszenia i przenoszenia ładunków. W zależności od sposobu montażu wyróżnia się widły standardowe, montowane na karetce, przykręcane, powlekane, a także urządzenia z zaczepem typu PIN. Poszczególne modele różnią się między sobą nie tylko sposobem montażu, ale także długością, szerokością, a także maksymalnym udźwigiem. Odpowiedni dobór wideł do charakteru wykonywanych czynności oraz rodzaju przenoszonych ładunków wpływa w ogromnym stopniu na ich niezawodność oraz żywotność.
Najczęstsze awarie wideł
W celu określenia maksymalnego udźwigu sprzętu należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na jego tabliczce znamionowej. Nieprawidłowa eksploatacja jest jedną z najczęściej występujących przyczyn uszkodzeń tego rodzaju sprzętu. Częstą przyczyną awarii jest także „zmęczenie” materiału oraz nieprawidłowo przeprowadzane przeróbki i naprawy. Na szybsze zużywanie się wideł wpływać może także montaż niskiej jakości części do widlaków. Dobrym przykładem jest montowanie niskiej jakości łańcuchów masztu, które ulegają szybszemu rozciągnięciu. Z tego powodu widły trą o ziemię, nadmiernie się zużywając. Korzystanie z tanich części zamiennych sprawia, że ulegają szybkiemu zużyciu, co przekłada się na większą awaryjność wózków widłowych.
Czym charakteryzuje się profesjonalny serwis wózków?
Wózki widłowe to urządzenia, które wymagają cyklicznych przeglądów. Zgodnie z przepisami właściciel wózka zobowiązany jest do wykonywania badań technicznych pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego przynajmniej raz w roku. W celu utrzymania wózka w dobrej kondycji zalecane jest regularne serwisowanie go w profesjonalnym warsztacie. Regularnie przeprowadzane prace konserwacyjne i naprawcze wpływają nie tylko na dłuższą żywotność wózka, ale również bezpieczeństwo pracy. Profesjonalny warsztat oferuje swym klientom nie tylko montaż nowych części do wózków widłowych, ale także szereg dodatkowych usług. Jeśli chodzi o serwis wideł, obejmować on powinien m.in. sprawdzenie ich powierzchni w celu wykrycia pęknięć lub odkształceń, kontrolę kąta rozwarcia, a także kontrolę zużycia kłów i elementów zabezpieczających przed bocznym zsunięciem się wideł z karetki. Podczas analizowania powierzchni wideł, doświadczony serwisant skupia się na narożu oraz zaczepach, które mogą ulec wytarciu. Pomiar zużycia dolnej powierzchni wideł przeprowadza się przy użyciu suwmiarki. W przypadku wykrycia zużycia przekraczającego 10% grubości początkowej niezbędna jest wymiana wideł na nowe. Operację tę wykonuje się również wtedy, gdy kąt rozwarcia różni się o 3% lub więcej od oryginalnej wartości. W przypadku wózka widłowego, który jest intensywnie użytkowany, zaleca się przeprowadzanie prac konserwatorskich raz w miesiącu. Przeprowadzane czynności kontrolne oraz wykonywane prace naprawcze powinny być odnotowywane w dzienniku konserwacji wózka. Dziennik ten stanowi nie tylko źródło informacji dla serwisanta, ale jest także podstawą do zgłaszania ewentualnych reklamacji.
Podsumowanie
Przy serwisie wózków widłowych należy zwracać szczególną uwagę na stan techniczny wideł. Regularne naprawy i prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane przez profesjonalny serwis wyposażony w odpowiedni sprzęt i zatrudniający doświadczonych fachowców. Spełnienie tych warunków pozwoli zmniejszyć częstotliwość występowania awarii oraz umożliwi ciągłą i bezpieczną pracę.