Górskie wędrówki zimą dostarczają zupełnie nowych wrażeń, ale wiążą się też z dużo większym wyzwaniem niż trekkingi latem. Większej uwagi wymaga skompletowanie odpowiedniego sprzętu, dobór odzieży, a także przemyślany wybór trasy wspinaczki. Na co zwrócić uwagę, aby górska wycieczka w góry była jak najbezpieczniejsza?
Jak ubrać się w góry zimą?
Najlepszym wyborem będzie ubranie wielowarstwowe, składające się z:
- bielizny termoaktywnej (czyli koszulki z długim rękawem i legginsów),
- cienkiej ale ciepłej bluzy polarowej;
- spodni i kurtki z materiału zapewniającego ochronę przed zimnem, wiatrem i przemoknięciem,
- ciepłych skarpet,
- czapki i rękawiczek.
Kilka warstw zapewnia większy komfort termiczny i większą swobodę ruchów niż jedna bardzo gruba. Nowoczesne tkaniny z membraną Gore -Tex sprawdzają się lepiej niż włókna naturalnie, ze względu na szybsze odprowadzanie wilgoci od ciała oraz wysoką wiatroszczelność.
Jakie buty do wspinaczki zimą wybrać?
Buty w czasie wspinaczek górskich zawsze stanowią istotny element bezpieczeństwa. Zimą jednak nie wystarczą jakiekolwiek buty z twardą podeszwą i odpowiednim bieżnikiem. Ze względu na warunki, panujące na szlakach, powinno to być obuwie dedykowane do wspinaczki zimowej – czyli wysokie, dobrze trzymające kostkę, zapewniające ochronę przed zimnem i przemoczeniem, umożliwiające zamocowanie raków.
Czy raki są konieczne?
Wybierając się zimą na szlaki górskie, zwłaszcza powyżej linii schronisk, konieczne jest wyposażenie się w raki lub raczki. Bez takiego ekwipunku przemieszczanie się po oblodzonych stokach może się okazać niemożliwe. Pośliźnięcie grozi poważnym wypadkiem, stąd też raki powinny stanowić standard zimowego wyposażenia. Gdzie kupić raki w Zakopanem? To akurat nie stanowi problemu; zakopiańskie sklepy sportowe posiadają bogaty asortyment sprzętu do wspinaczki. Poza tym sprzedawcy potrafią udzielić fachowej porady w kwestii wyboru najodpowiedniejszych.
Co jeszcze zabrać w góry zimą?
Wyprawa zimowa wymaga nie tylko odpowiedniego stroju i raków, ale również prawidłowo skompletowanego plecaka. Konieczne będą między innymi:
- latarka czołowa;
- telefon z funkcją lokalizacji GPS oraz aplikacją ratunkową, dodatkowe źródło zasilania (powerbank);
- apteczka i folia RCB;
- termos z gorącym napojem, prowiant ( w tym np. batony energetyczne);
- mapa.
Nie wolno również zapominać, że nawet najlepszy sprzęt i strój nie zapewnią bezpieczeństwa, jeśli osoba wybierająca się w góry nie będzie mieć przynajmniej elementarnej wiedzy na temat zasad poruszania się na szlakach po śniegu. Konieczna jest znajomość trasy i wybór odpowiadający możliwościom kondycyjnym wszystkim uczestników wspinaczki. Warto zaopatrzyć się również w ubezpieczenie górskie, pozwalające pokryć koszty ewentualnego leczenia czy akcji ratunkowej, gdyby zaszła taka konieczność.