Niektóre rodzaje produktów wymagają szczególnych warunków podczas transportu czy przechowywania. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nowoczesne technologie w postaci miniaturowych przekaźników, które nieustannie kontrolują temperaturę i informują o ewentualnych jej wahaniach. Jednak w jaki sposób działa i jak dokładnie jest zbudowany jednorazowy rejestrator temperatury?
Sposób działania i przykłady zastosowania
Tego typu osprzęt służy przede wszystkim do kontrolowania temperatury produktów, które ze względu na swoje właściwości wymagają ściśle określonych warunkach (w szczególności tzw. zimny łańcuch dostaw). Dotyczy to głównie transportu i przechowywania warzyw, owoców, nabiału czy wyrobów farmaceutycznych. Rejestrator umożliwia kontrolowanie temperatury w lodówkach czy chłodniach, ale oczywiście nie jest to jego jedyna funkcja. Za jego pośrednictwem można również ustalić czas trwania i warunki transportu produktów. Urządzenie można zaprogramować według własnych potrzeb – regulacji podlega m.in. częstotliwość zapisu danych czy próg alarmowy temperatury, po którego przekroczeniu na urządzenie odbiorcy przesyłana jest odpowiednia informacja.
Odmienne modele rejestratorów posiadają różne funkcje dodatkowe – m.in. pomiar wilgotności otoczenia czy odczyt danych w czasie rzeczywistym. Niektóre moduły można ponadto kontrolować i konfigurować zdalnie, poprzez zainstalowaną wcześniej dedykowaną aplikację mobilną. Inne posiadają złącze USB, które można bez problemu podłączyć do komputera i pobrać dane z pamięci urządzenia w formie raportu (np. w formacie PDF). Warto dodać, że niektóre rejestratory zapisują dane we wbudowanej pamięci wewnętrznej, a inne w chmurze.
Aspekty techniczne
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego typu sprzętów, ale wszystkie działają na podobnych zasadach. Sam rejestrator wygląda jak miniaturowy i znacznie cieńszy pendrive lub karta pamięci z wbudowanym złączem USB. Jego małe rozmiary pozwalają na umieszczenie go bezpośrednio w pojemnikach z przewożonymi produktami.
Niektóre rejestratory można programować zdalnie (poprzez odpowiednie oprogramowanie instalowane na urządzeniu stacjonarnym lub laptopie), a inne podłączając do wejścia USB komputera. Z tego względu poszczególne rozwiązania będą się też różnić sposobem odczytywania danych i pobierania raportów. Niektóre umożliwiają kontrolowanie warunków na bieżąco, a w przypadku innych sprawdzenie historii zapisów będzie możliwe dopiero po podłączeniu rejestratora do komputera.
Zakres temperatur odczytywanych przez tego typu urządzenia wynosi zazwyczaj od -30 st. C do nawet +70 st. C (przy błędzie pomiarowym ok. 0,5 st. C). Optymalny czas pracy na wbudowanej baterii to zwykle kilka miesięcy. Z kolei pamięć wewnętrzna mieści kilka tysięcy zapisów pomiarów, składających się na kompleksowe raporty. Takie zestawienia można później pobrać w formacie PDF lub CSV. Większość rejestratorów posiada również funkcję alarmu, który można oczywiście odpowiednio zaprogramować. Warto dodać, że niektóre urządzenia mierzą również przykładowo wilgotność otoczenia.
Jednorazowy rejestrator temperatury – czym się kierować przy wyborze?
Wszystkie tego typu urządzenia wydają się do siebie łudząco podobne, ale w rzeczywistości znacząco się od siebie różnią. Przy wyborze odpowiedniego rejestratora należy wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcje, które będą w danym przypadku najbardziej użyteczne. Przykładowo, jeżeli zależy nam na jak najdłużej pracy, wybierzemy urządzenie, które wykona 8 000 pomiarów zamiast standardowych 2 000. Natomiast jeśli chcemy na bieżąco monitorować warunki otoczenia, zdecydujmy się na sprzęt z opcją zdalnej konfiguracji i ciągłego wglądu do zapisywanych pomiarów. Na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane jednorazowe rejestratory temperatury, dlatego dobór idealnego rozwiązania prawdopodobnie nie będzie stanowił problemu.