W ostatnich latach za sprawą dynamicznie rozwijającej się gospodarki wzrosło zapotrzebowanie na nowe obiekty mieszkalne, a także infrastrukturę, która powstaje po ich wybudowaniu. Przed rozpoczęciem budowy, już na etapie pozyskiwania gruntów, inwestorzy muszą korzystać z pomocy specjalistów, którzy przygotowują dla nich szczegółową analizę gruntu. Stwierdzają również czy wybrany teren może zostać zagospodarowany. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, na polskim rynku pojawiło się wiele firm oferujących pomoc z zakresu ekspertyz hydrologicznych. Podmioty tego typu wykorzystują nowoczesne urządzenia, szczegółowo analizując wybrany teren. Dopiero po wydaniu takiej opinii inwestorzy mogą przekazać ekspertyzę do odpowiedniego urzędu, który zadecyduje o wydaniu, bądź wstrzymaniu pozwolenia na budowę.
Analiza hydrologiczna – czym jest?
Analiza hydrologiczna to badanie cech wybranego elementu. Skupia się na analizie ich struktury, a także zachodzących między nimi związków. Analiza ta zawiera uporządkowane wyniki obserwacji, które mogą być aktualne lub obejmować wybrany przez badacza okres. Każda analiza hydrologiczna uzupełniana jest przez szereg wykresów i map, które upraszczają liczne informacje zawarte w badaniu.
Zakres ekspertyz i pomiarów hydrologicznych
Ekspertyzy hydrologiczne wykorzystywane są w różnych dziedzinach inżynierii (np. gospodarce wodnej). Oprócz tego mogą stać się materiałem dowodowym w sądzie, jako opracowania eksperckie. Każdy przedsiębiorca, który zamierza przeprowadzić budowę jakiejkolwiek konstrukcji znajdującej się w pobliżu zbiornika wodnego, musi oprzeć się na opinii specjalisty, który kompleksowo określi sytuację wodną i wskaże, czy budowa jest możliwa. Jest to szczególnie ważne w przypadku obszarów zagrożonych powodziami. Równie istotne jest przewidywanie zasięgu oraz natężenia suszy hydrologicznej, która może być spowodowana działalnością kopalni odkrywkowych. Ekspertyz hydrologicznych dokonuje się też dla obszarów objętych ochroną (w tym systemem Natura 2000).
Specjaliści zajmujący się wystawianiem ekspertyz skupiają się na kwestiach związanych ze zmianami stosunków wodnych. W szczególności są to podtopienia i osuszenia terenu, zanieczyszczenia wód, osuszenia studni, wpływ wód na kondycję budynków, ustalanie granic cieków, hydrogeologiczne dokumentacje zasobowe, opracowywanie koncepcji zaopatrzenia w wodę, a także wpływ zmian na gruncie na stosunki wodne oraz ich wpływa na środowisko naturalne. Pomiarów hydrologicznych (np. pomiary geodezyjne koryt rzecznych oraz zbiorników wodnych) dokonuje się z wykorzystaniem nowoczesnych technik.
Hydrologia, jako dział geografii fizycznej zajmuje się badaniem wody. Osoby posiadające w tym zakresie odpowiednie uprawnienia nierzadko uczestniczą w procesach decyzyjnych, które trwale mogą zmieniać sytuację wodną w wybranym regionie. Z tego względu każdy, kto pragnie wystawiać ekspertyzy hydrologiczne, musi przedłożyć szereg dokumentów, poświadczających prawo do wykonywania zawodu. Na początku swojej drogi każdy hydrolog zajmuje się prowadzeniem systematycznych badań nad obiegiem wody w przyrodzie. Opracowuje dane do roczników hydrologicznych, a także doskonali metody pomiarów. Bada też wpływ atmosfery na okresowe zmiany ilości wody na danym terenie. Dopiero tak kompleksowo przygotowany specjalista może opiniować przed sądem i innymi instytucjami.
źródło: hgs.waw.pl – studnie depresyjne