Podłożem właściwej wymiany powietrza w każdym budynku jest sprawnie pracująca wentylacja. Maszyny do produkcji kanałów wentylacyjnych umożliwiają staranny i szybki wyrób elementów i detali o skomplikowanych kształtach. Obróbka mechaniczna kanałów wentylacyjnych wymaga zastosowania wyjątkowo precyzyjnych narzędzi. Nowoczesne maszyny gwarantują kompleksowe rozwiązania w zakresie produkcji modułów do tych instalacji.
Kanały wentylacyjne – z czego są produkowane?
Do produkcji rur wentylacyjnych wykorzystuje się takie materiały, jak blacha ocynkowana i kwasoodporna oraz aluminium. Elementy produkowane do kanałów to:
- kształtki do kanałów okrągłych, czyli kolanka, trójniki, elementy redukcyjne, rury proste
- kształtki prostokątne, czyli redukcje, dyfuzory, kolanka, trójniki, kanały proste
Właściwie wyprodukowane i dobrane przewody wentylacyjne wpływają na jakość dostarczanego powietrza.
Produkcja kanałów wentylacyjnych – typy maszyn
Produkcja kanałów wentylacyjnych wymaga zastosowania kilku specjalistycznych sprzętów. Pomocna będzie między innymi zamykarka do rur. Dobrym wyborem będzie model od firmy RAS. Jej długość robocza wynosi 1520 mm. Przy jej pomocy można zaciskać wewnętrzne i zewnętrzne zamki rur o grubości materiału do 0,88 mm.
W produkcji kanałów prostokątnych niezbędna będzie jakościowa felcarka służąca do wytwarzania zamków kanałów wentylacyjnych. Felcarki RAS 22.09 i 22.07 osiągają prędkość 16 m/min, maszyny wyposażone są w 7 lub 9 rolek formujących, zainstalowanych po obydwu stronach, dzięki czemu mogą produkować dwa rodzaje zamków niezbędnych do zamknięcia kanału.
Osobną maszyną służącą do produkcji prostych odcinków kanałów prostokątnych jest zamykarka RAS 20.10 lub 20.12 DuctZipper. Po wprowadzeniu arkuszy blachy, w jednym przejściu wytwarzamy zamek męski i damski oraz zamykamy kanał. Są to niezwykle wytrzymałe maszyny, a do ich produkcji wykorzystano utwardzoną stal wysokiej jakości. Maksymalna grubość materiału obrabianego przez te maszyny wynosi 1,25 mm.
Bardzo ważnym urządzeniem w procesie produkcji kanałów wentylacyjnych jest też walcarka do tzw. przygotówek, która daje możliwość zwijania wyprofilowanych do wewnątrz i na zewnątrz arkuszy. Walcarka RAS typu VENTIrounder jest nowoczesnym urządzeniem służącym do zwijania wyprofilowanych elementów kanałów prostokątnych, bez ryzyka uszkodzenia zamka. Jej maksymalna długość robocza to 1500 mm, a maksymalna grubość materiału wynosi 1,25 mm.
Produkcja kanałów wentylacyjnych nie obędzie się bez zawijarki obrzeży. Urządzenie od firmy RAS pozwala na stawianie obrzeży pod kątem prostym na odcinkach i dowolnym kształcie. Maszyna jest zaopatrzona w system prowadzenia, który ma na celu utrzymanie takiej samej wysokości obrzeża. Urządzenie pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności przy zachowaniu maksymalnej precyzji wykonania.
Specjalistyczne i zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają na efektywną produkcję kanałów wentylacyjnych. Każda z maszyn odgrywa inną, ale istotną rolę w przebiegu procesu. Odpowiednio wyposażony park maszynowi pozwoli na szybkie przeprowadzenie poszczególnych etapów produkcji.