Korekcja powiek to zabieg wykonywany zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Obejmować może powiekę górną bądź dolną. Prawidłowo wykonany przyczynia się do odmłodzenia wyglądu twarzy, co wpływa na poprawę samooceny pacjenta. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi, warto dowiedzieć się, na czym polega jego istota.
Jak zbudowane są powieki?
Powieki znajdujące się w centralnej części twarzy wywierają istotny wpływ na postrzeganie atrakcyjności fizycznej. Należy jednak mieć świadomość, że pełnią one nie tylko funkcję estetyczną. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona oka oraz odprowadzanie łez. Powieki pokryte skórą połączone są ze sobą przez więzadła nazywane również spoidłami w kącie bocznym i przyśrodkowym oka. Na ich końcach znajdują się włoski nazywane rzęsami. W przypadku osób zdrowych wysokość szpary powiekowej wynosi zazwyczaj od 8 mm do 11 mm w linii źrenicznej oraz 30 mm w linii horyzontalnej. Za ruchy powiek odpowiadają dwa główne mięśnie, tj. dźwigacz powieki górnej oraz mięsień okrężny oka, znajdujący się w obu powiekach i odpowiedzialny za mruganie.
Plastyka powiek górnych i dolnych
Z upływem lat elastyczność skóry ulega zmniejszeniu, co powoduje gorsze napięcie powiek. Jest to spowodowane mniejszą ilością kolagenu i elastyny produkowanych przez ludzki organizm. W wyniku utraty elastyczności i jędrności skóry dochodzi do powiśnięcia powieki górnej oraz pojawienia się tzw. worków pod oczami. Zwiotczała skóra na powiekach wygląda nieestetycznie, a dodatkowo wpływa na ograniczenie pola widzenia. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest plastyka powiek. Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Jego istota polega na wycięciu cienkiego paska skóry w miejscu, które pozwala ukryć bliznę pooperacyjną. Zabiegi na powiekach górnych i dolnych mogą być wykonywane jednocześnie. W niektórych przypadkach chirurg może zdecydować się również na przesunięcie tkanki tłuszczowej lub usunięcie niewielkiej ilości tłuszczu podskórnego. Dzięki takiemu działaniu powieka przestaje sprawiać wrażenie opuchniętej. Przeciętny czas trwania zabiegu wynosi około 2 godziny.
Uzyskiwane efekty
Po przeprowadzonym zabiegu mogą pojawić się siniaki oraz obrzęki, które zazwyczaj znikają w ciągu dwóch tygodni. Tydzień po plastyce powiek, pacjent powinien pojawić się na wizycie kontrolnej, podczas której lekarz usunie szwy. Miejsce zabiegu zabezpieczane jest specjalnym plastrem do zamykania ran, który odpada samodzielnie po upływie trzech dni. W okresie rekonwalescencji zalecane jest także stosowanie okładów chłodzących i prowadzenie oszczędnego trybu życia. Ostateczny efekt korekcji powiek zazwyczaj staje się widoczny po upływie około 6 miesięcy.
Podsumowanie
Decydując się na plastykę powiek, należy korzystać z profesjonalnych gabinetów medycyny estetycznej. Przeprowadzenie zabiegu przez doświadczonego chirurga znacząco zmniejsza ryzyko występowania powikłań i zwiększa szansę na uzyskanie trwałego efektu zgodnego z oczekiwaniami pacjenta.