Słuch to kluczowy zmysł, potrzebny człowiekowi do komunikacji oraz odbioru otaczającego go świata. Niestety, wszechobecny hałas to jeden z głównych znaków współczesnych czasów i jednocześnie jedna z wiodących przyczyn rosnącego odsetku ludzi cierpiących na niedosłuch. Warto zauważyć, że wciąż zbyt mało mówi się o tym, jak istotne jest regularne badanie słuchu oraz jak poprawnie zadbać o ten delikatny zmysł. Jakie więc nawyki należy wdrożyć w życie, by cieszyć się doskonałym słuchem przez wiele lat?
Unikaj głośnej muzyki
Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Słuchamy jej w domu, w pracy, na koncertach, w samochodzie, w słuchawkach w trakcie spaceru. Zwłaszcza ostatni z tych przykładów może okazać się na dłuższą metę szkodliwy dla naszego słuchu, szczególnie kiedy używamy słuchawek dousznych. Słuchanie w nich muzyki zbyt głośno może powodować niedosłuch będący zazwyczaj trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Jeśli nie potrafisz obyć się bez ulubionych piosenek, pamiętaj o tym, by nie ustawiać poziomu głośności zbyt wysoko. Warto także zainwestować w słuchawki nauszne, a jeśli należysz do grupy amatorów głośnych koncertów, koniecznie wybierz się na profilaktyczne badanie słuchu.
Powiedz „nie” hałasowi w pracy i w domu
Dźwięki otaczają nas wszędzie – odgłosy ulicy, włączone radio, telewizor, głośne rozmowy, także te telefoniczne. Nie na każdy hałas możemy coś zaradzić, ale warto ściszyć sprzęty domowe do takiej głośności, która pozwoli nam na swobodną komunikację z drugą osobą bez konieczności podnoszenia głosu. Jeśli pracujesz w miejscu, które cechuje wysoka hałaśliwość, pamiętaj, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia koniecznej ochrony twoich uszu. Odpowiednio podjęte kroki i regularne badanie słuchu u pracowników znacznie zmniejszają ryzyko zapadnięcia na niedosłuch, więc nie wahaj się domagać swoich praw w tym aspekcie.
Znajdź czas na ciszę
W świecie pełnym hałasu nie jest to łatwe, ale postaraj się przynajmniej raz na jakiś czas pozwolić swoim uszom odetchnąć. Wyłącz muzykę, telewizor, telefon i postaraj cieszyć się ciszą. Z całą pewnością wyjdzie to na zdrowie nie tylko twojemu słuchowi, ale także doskonale wpłynie na przeciążoną różnymi bodźcami psychikę.
Zadbaj o odpowiednią higienę uszu
Patyczki do uszu mogą powodować niedosłuch. Nasz kanał słuchowy cechuje się niezwykle delikatną powierzchnią, nie należy więc wprowadzać do niego żadnych przedmiotów, aby uniknąć mechanicznych uszkodzeń. Ponadto zalegająca w uszach niewielka ilość woskowiny stanowi nieodzowny element ich poprawnej higieny. Jej nadmiar można usuwać odpowiednimi preparatami dostępnymi do kupienia w aptekach. Nie należy zapominać o tym, żeby dokładnie osuszyć nasze uszy po każdym kontakcie z wodą, aby uniknąć nieprzyjemnych infekcji oraz uszkodzenia słuchu.
Wybierz się na badanie słuchu
Jeśli pracujesz w hałaśliwych warunkach lub twoje codzienne życie wydaje się sprzyjać rozwojowi niedosłuchu, nie unikaj wizyt u lekarza. Regularne badanie słuchu może pomóc ci zachować ten wyjątkowy zmysł w znakomitej formie nawet do czasów późnej starości.