Na natłuszczonych mieszankach paszowych, zawierających olej sojowy, wychowało się już wiele pokoleń zwierząt hodowlanych. Tłuszcze są nie tylko niezbędnym składnikiem odżywczym, ale również poprawiają smakowitość pokarmu. Jak olej sojowy, tak powszechnie używany składnik, wpływa na zdrowie zwierząt hodowlanych?
Czym charakteryzuje się olej sojowy paszowy?
Olej sojowy jest używany jako składnik natłuszczający pasz przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych. Jego zbilansowane dawkowanie poprawia wyniki produkcyjne u drobiu i świń.
Olej sojowy paszowy wpływa pozytywnie na smak paszy i jest chętnie spożywany przez zwierzęta. Poprawia również konsystencję pokarmu, zwiększając jego atrakcyjność. Stanowi istotny element kompozycji paszowych dla wybrednych zwierząt.
Olej sojowy posiada wysoką wartość energetyczną, a jego obecność w karmie skutkuje niższym zużyciem mieszanki paszowej, przy równoczesnym zachowaniu optymalnego przyrostu masy ciała.
Olej sojowy – zrównoważony skład
Powodem popularności oleju sojowego paszowego jest jego skład, obfitujący w substancje odżywcze i składniki aktywne niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmów zwierzęcych.
Olej sojowy cechuje duże stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym NNKT. Zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych wynosi w nim około 25%. Natomiast wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią około 50%, co oznacza, że olej sojowy obfituje w takie substancje jak: kwasy omega-3, omega-6 oraz witaminy E i A Olej ten jest także cennym źródłem lecytyny, flawonoidów i fitosteroli.
Zalety stosowania oleju sojowego w żywieniu zwierząt hodowlanych
Olej sojowy jest bogatym źródłem składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju młodych organizmów. Jego znaczenie wynika nie tylko z wartości energetycznych lipidów, ale również z faktu, że tłuszcze są nośnikiem wielu witamin i innych związków egzogennych.
Żywienie świń
Mieszanki pokarmowe przeznaczone dla świń, warto wzbogacać o olej sojowy, gdyż dostarcza on bardzo dużej dawki energii. Dodatek ten stymuluje przyrost masy ciała prosiąt. Tłuszcz spełnia także rolę izolatora termicznego.
Nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w oleju sojowym, mają niebagatelne znaczenie dla metabolizmu świń. Ich niedobory skutkują zahamowaniem wzrostu, zaburzeniami rozwoju układu rozrodczego, a w konsekwencji utratą płodności.
Mieszanki zawierające olej sojowy mają szczególne znaczenie dla macior karmiących i najmłodszych prosiąt. Komponent ten hamuje utratę masy ciała maciory, a młodym dostarcza wysokoenergetycznego pokarmu, tak ważnego z uwagi na niewielką pojemność ich układu pokarmowego.
Olej sojowy pozytywnie wpływa na kondycję skóry zwierząt. Poprawia stan racic i zapobiega ich wysuszeniu.
Żywienie drobiu
Kurczęta brojlery należą do zwierząt cechujących się wyjątkowo szybkim tempem wzrostu, w przeciągu 5-6 tygodni powiększają swoją masę ciała ponad 60-krotnie. Tak szybki rozwój wymusza stosowanie pasz o znacznej koncentracji składników pokarmowych, przede wszystkim wysokoenergetycznych i wysokobiałkowych. Na te zapotrzebowanie idealnie odpowiadają mieszanki tłuszczowe zawierające olej z nasion oleistych, bowiem są to najbardziej obfite i skondensowane źródła energii.
Do natłuszczania mieszanek najczęściej stosuje się olej sojowy paszowy. Aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne kurcząt konieczne jest wprowadzenie do pożywienia od 5 do 7% oleju.
Olej sojowy paszowy wpływa pozytywnie, nie tylko na przyrost masy ciała, ale i na walory smakowe mięsa. Poprawia również wartość dietetyczną jaj i mięsa, modyfikując proporcje zawartych w nich kwasów tłuszczowych.