Kaniula do wypełniaczy bardzo przypomina igłę medyczną. Kaniula jest pustą wewnątrz rurką, pozbawioną, w przeciwieństwie do igły, ostrego zakończenia, jej koniec ma otwór lokowany z boku przedmiotu.
Kaniule do wypełniaczy w medycynie estetycznej
Kaniule stosuje się przede wszystkim w medycynie do nakłucia żylnego. Za ich pomocą pacjentowi podaje się lek bezpośrednio z zakraplacza, tak działa znany wielu pacjentom wenflon umieszczany w żyle i zabezpieczony przed wysunięciem. Dzięki wenflonowi, przy dożylnym wprowadzaniu leków, pacjenta nie trzeba za każdym razem nakłuwać. Wenflon po maksimum 72 godzinach należy usunąć z żyły. Kaniule stosowane w lecznictwie różnią się pomiędzy sobą rozmiarem, na który wskazuje dany kolor przedmiotu. Każdy kolor charakteryzuje się innym rozmiarem kaniuli. Ponieważ medycyna estetyczna jest częścią medycyny klasycznej, korzysta z tych samych zasobów, które wypracowała sobie ta dziedzina nauki.
Zalety kaniuli w zabiegach medycyny estetycznej
Tępe zakończenie kaniuli sprawia, że zabiegi przy jej użyciu są mniej bolesne dla pacjenta. Tego rodzaju igła nie przerywa gwałtownie struktury tkanki lecz niejako wciska się w nią, co jest znacznie mniej bolesne oraz ogranicza powstawanie siniaków. Ta między innymi cecha sprawiła, że kaniule wykorzystuje się np. do zabiegów liposukcji czy wstrzykiwania podskórnego różnego rodzaju substancji. Kaniule to podstawowe narzędzie w medycynie estetycznej dające znacznie więcej możliwości niż klasyczna igła. Długość i elastyczność kaniuli sprawia, że każde nakłucie swoim zasięgiem obejmuje znaczny obszar skóry, nawet 8-12cm2 powierzchni skóry. Aby ten sam efekt uzyskać za pomocą igły, należałoby dokonać wielu nakłuć.
Dobór kaniuli do wypełniaczy i rodzaju zabiegu
Przy zabiegach medycyny estetycznej polegających na wprowadzeniu pod skórę wypełniaczy należy starannie dobrać kaniulę na podstawie cech anatomicznych pacjenta. Najczęściej jest to kaniula 1.5 – 2 cali i przeważnie kaliber 22-27 G, czyli kaniule do wypełniaczy w kolorach: niebieskim, żółtym, różowym i fioletowym. Zastosowanie tępo zakończonej kaniuli do wprowadzenia pod skórę pacjenta wypełniaczy w celu korekty policzków i warg przynosi lepszy efekt estetyczny, ale też ułatwia podawanie pacjentowi leków w celu zmniejszenia bólu, ograniczenia siniaków i przyspieszenia oraz skrócenia procedury zabiegu.
Umiejętny dobór wszystkim narzędzi do wykonania zabiegów medycyny estetycznej gwarantuje pacjentowi, że zabieg w miarę możliwości będzie niebolesny, skuteczny, efektywny a przede wszystkim ograniczy negatywne skutki zabiegu, również te estetyczne, co ma znaczenie dla procesu regeneracji.