W typowych maszynach przemysłowych zadaniem oleju jest ochrona powierzchni łożysk przed zbyt szybkim zużyciem. Inaczej wygląda sytuacja oleju w sprężarkach śrubowych. Z uwagi na specyficzne cechy tego smaru sprężarkowego, na znaczeniu zyskuje ścisłe przestrzeganie okresów serwisowych urządzenia. Tylko w ten sposób możemy zadbać o to, aby nasze sprężarki śrubowe pracowały efektywnie i bezproblemowo.
Na czym polega rola oleju w sprężarkach śrubowych?
W innych maszynach olej nie wchodzi w kontakt z wodą, kurzem oraz innymi zanieczyszczeniami. Zapobiegają temu rozmaite uszczelnienia wewnętrzne zainstalowane w urządzeniu. Z kolei wewnątrz sprężarek używających oleju, ma on bezpośredni kontakt ze sprężanym oraz zasysanym powietrzem. Podczas działania sprężarki wszelka para wodna jest wypychana z powietrza. Gromadzi się i tworzy ona wodę, która następnie zostaje wchłonięta przez olej. To samo dzieje się ze wszelkimi zanieczyszczeniami. Zgromadzone elementy zostają przetransportowane w kierunku chłodnicy, filtrów oraz zbiornika oleju. Brudy zostają wychwycone przez różne filtry, natomiast woda jest usuwana przy pomocy ciepła wytwarzanego w procesie sprężania. Aby nie utracił on swoich właściwości smarnych w takich warunkach wewnętrznych, olej przeznaczonych do używania w sprężarkach musi zawierać przeciwutleniacze.
Kolejnym zadaniem oleju jest funkcjonowanie w roli uszczelniacza pomiędzy rotorami sprężarki. Pozwala to poprawić efektywność procesu sprężania. Wytwarzane ciepło zostaje zaabsorbowane przez olej i przetransportowane do chłodnicy. Kombinacja tlenu i ciepła ma negatywny wpływ na właściwości oleju. Gdy ilość ciepła przekroczy pewien poziom, olej zaczyna starzeć się o wiele szybciej. Traci swoje właściwości ochronne, które zabezpieczały łożyska przed nadmiernym zużyciem. Przybiera on formę lakieru pokrywającego wewnętrzne elementy sprężarki. Skutkuje to obniżona efektywnością podczas wymiany ciepła.
Właściwa konserwacja sprężarek olejowych
W przypadku sprężarek olejowych, na znaczeniu zyskuje wykonywanie regularnych przeglądów technicznych ze szczególnym naciskiem na kondycję oleju. Jest to bardzo ważne, jeśli nasz olej sprężarkowy może wchodzić w bezpośredni kontakt z materiałami spożywczymi. Taki olej trzeba wymieniać o wiele częściej. Producent ustala zalecane częstotliwości wymiany smaru, które uzależnione są od warunków operacyjnych oraz czasu pracy. Lepszej jakości produkty cechują się długimi interwałami wymiany. Doskonałym przykładem jest syntetyczny olej BOGE Syprem S, który posłuży nam przez 2 lata pracy sprężarki powietrza, czyli 9000 roboczogodzin.
Konstrukcja większości kompresorów sprawia, iż posiadają one konkretną cyrkulacyjną objętość oleju. Jej spadkowi towarzyszy wzrost temperatury i w rezultacie dochodzi do przegrzania urządzenia. Zmusza je to do awaryjnego wyłączenia i powoduje nieplanowany przestój. Aby uniknąć tego typu problemów, należy regularnie sprawdzać poziomu oleju. Najlepiej robić to w cyklu comiesięcznym. Pierwszym krokiem jest wyłączenie sprężarki oraz zamknięcie zaworu na wylocie sprężonego powietrza. Potem zdejmujemy osłonę znajdującą się po stronie serwisowej i napowietrzamy zawór bezpieczeństwa na zespolonym zbiorniku oleju i sprężonego powietrza. Dopiero do odpowietrzeniu maszyny możemy sprawdzić poziom oleju i razie potrzeby go uzupełnić.
Olej sprężarkowy nie tylko chroni łożyska przed zużyciem, ale służy także do wchłaniania wszelkich zanieczyszczeń. Z uwagi na swoją istotną rolę w działaniu sprężarek, należy do niego podejść z uwagą i stale dbać o jego stan. Sprawdzanie poziomu oleju jest jednym z podstawowych działań podczas przeglądu technicznego olejowych kompresorów powietrza.