Laryngolog, to lekarz, który nie jest odwiedzany zbyt często przez pacjentów. Chociaż może się wydawać czasem zbyt pochopne, warto wiedzieć z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do specjalisty. Laryngologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń uszu, nosa, gardzieli, oskrzeli, krtani i zatok.
Kiedy zgłosić się do laryngologa?
Z jakimikolwiek objawami pogorszenia się stanu zdrowia lub samopoczucia zazwyczaj zgłaszamy się do lekarza rodzinnego lub lekarza pierwszego kontaktu. Jednak niektóre przypadłości wymagają specjalistycznego podejścia, wtedy taki pacjent kierowany jest do poradni specjalistycznej przy pomocy skierowania. Do laryngologa należy się zgłosić przede wszystkim w sytuacji, kiedy pacjent zauważa u siebie jakiekolwiek niepokojące go objawy ze strony zatok, uszu, gardła i krtani, czy nosa. Pierwsza konsultacja laryngologiczna obejmuje zazwyczaj badania wstępne i szczegółowy wywiad medyczny, a także w razie potrzeby lekarz zaleca dodatkową diagnostykę. Oczywiście pod stałą opieką lekarza laryngologa muszą znajdować się przede wszystkim pacjenci z wcześniej zdiagnozowanymi przewlekłymi chorobami o podłożu laryngologicznym.
W zależności od wykonywania zawodu, niektóre sytuacje wymagają badań laryngologicznych jako jeden z elementów badań wstępnych i okresowych.
Wśród objawów, z którymi niezwłocznie należę zgłosić się na kontrolę laryngologiczną wymienia się:
- przewlekły katar i kaszel,
- szumy uszne,
- nawracające bóle zatok,
- zaburzenia węchu, zaburzenia smaku, zaburzenia słuchu,
- uporczywe chrapanie,
- zaburzenia połykania.
Laryngolog potrzebny na już
Jak się okazuje dostać się do specjalistów w ramach umów NFZ jest ciężko, a czasem wręcz jest to niemożliwe. Długi czas oczekiwania w gigantycznych kolejkach potrafi zniechęcić, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na stan zdrowia pacjenta. Ze zdrowiem nie warto ryzykować, dlatego też warto zdecydować się np. na wizytę u laryngologa w Bydgoszczy prywatnie.
W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta, lekarz w czasie wizyty wykonuje badanie fizykalne uszu, gardła i nosa za pomocą wziernika, otoskopu i lusterka laryngologicznego. Badanie jest nieiwazyjne i bezbolesne. Jeśli zachodzi taka potrzeba laryngolog zleca badania laboratoryjne, jak wymaz z gardła lub nosa, a czasami także badania obrazowe RTG lub rezonans magnetyczny.
Lekarz laryngolog pełni istotną funkcję w profilaktyce i wczesnej diagnostyce chorób o podłożu nowotworowym, występujących w obrębie jamy ustnej, jak również twarzoczaszki. Szybka diagnoza pozwala opracować skuteczny plan leczenia i całkowity powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta.