Szkolenia z zakresu sternika motorowodnego są często wybierane przez osoby zainteresowane tematem. Uzyskany patent pozwala nie tylko pływać na łodziach z napędem silnikowym, ale także na skuterach wodnych bez ograniczeń siły jednostki napędowej.
Kurs sternika motorowodnego – przebieg szkolenia
W czasie trwania kursu na sternika motorowodnego uczestnik uczy się bezpiecznego prowadzenia jachtu motorowego, jednocześnie czerpiąc ogromną przyjemność z pływania na nowoczesnym sprzęcie. Prowadzone zagadnienia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne profesjonalnie przygotowują do zdania egzaminu państwowego na patent sternika motorowodnego.
Kurs zazwyczaj składa się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej. Na część teoretyczną składają się takie zagadnienia jak: budowa i obsługa jachtu motorowodnego, ratownictwo wodne, podstawy meteorologii, locja oraz aktualnie obowiązujące przepisy. Jak można zauważyć większość zagadnień pokrywa się z z tematyką szkoleń na żeglarza jachtowego.
Z kolei część praktyczna obejmuje manewr podejścia do człowieka, wejście w ślizg, jak również podejścia i odejścia od nabrzeża, czyli cumowanie. Zdecydowanie największą częścią zajęć praktycznych są manewry portowe, które znacznie różnią się od tych wykonywanych na jachcie żaglowym.
Sternik motorowodny uprawnienia i egzamin państwowy.
Uprawnienia osoby po szkoleniu, która posiada patent Sternika Motorowodnego obejmują prowadzenie:
- łodzi motorowych po wodach limnicznych,
- łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w ciągu dnia.
Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach o mocy maksymalnie do 60 kW.
Państwowy egzamin motorowodny na sternika składa się podobnie jak w przypadku kursy, z dwóch części, praktycznej i teoretycznej.
Egzamin z części praktycznej obejmuje manewry: podejścia do człowieka, wejścia w ślizg oraz cumowania. Egzamin z części teoretycznej to z kolei 75 pytań zamkniętych z jednokrotnym wyborem. Zakres obejmuje wiedzę ogólną o żeglarstwie motorowodnym. Do zaliczenia egzaminu potrzeba co najmniej 65 punktów, jednak czasu jest aż nadto, bowiem na napisanie całego testu jest aż 90 minut.
Kurs motorowodny najlepiej zrobić przy okazji szkolenia żeglarskiego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać kurs jako samodzielny element. Po pozytywnym zakończeniu kursy, czyli zadanym egzaminie otrzymuje się zaświadczenie. Warto jednak pamiętać, że nie jest to patent. Aby go uzyskać należy wejść na stronę Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego i wygenerować wniosek o wydanie patentu. Następnie wydrukować wniosek i go podpisać. Dołączyć zaświadczenie o egzaminie, zdjęcie i dowód opłaty i całość wysłać na podany adres.