Zalanie mieszkania może być spowodowane różnymi czynnikami np. awarią wodociągów, ulewnymi deszczami czy niezakręconą wodą u sąsiada nad nami. Mieszkanie po zalaniu może wyschnąć same, ale zająć to może bardzo dużo czasu. Warto wspomóc osuszanie budynku poprzez szybkie zebranie wody z posadzki oraz regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Jednak w większości przypadków nawet to nie jest wystarczające. Wilgoć, choć dla nas niewidoczna, może sprzyjać rozwojowi pleśni czy grzybów. Jak temu zapobiec?
Osuszacz powietrza
Pierwszą skuteczną metodą na osuszanie mieszkania po zalaniu jest zastosowanie osuszacza powietrza. Osuszacz powietrza jest bardzo prosty w użyciu i dość skuteczny. Urządzenie wilgotne powietrze zmienia w wodę – zasysa je, schładza dzięki zamontowanemu parownikowi i skrapla lub odprowadza. Jego ogromną zaletą jest ciche działanie i małe zużycie prądu.
Istnieją dwa rodzaje osuszaczy powietrza: osuszacz powietrza kondensacyjny oraz osuszacz powietrza adsorpcyjny. W przypadku osuszacza powietrza kondensacyjnego wilgotne powietrze jest skraplane i gromadzone lub odprowadzane do kanalizacji, a w przypadku osuszacza adsorpcyjnego powietrze jest odprowadzane najczęściej za pomocą okna lub komina. Osuszacze powietrza kondensacyjne są wydajniejsze i wygodniejsze, ale aby wydajnie działać, potrzebują one wyższej temperatury niż adsorpcyjne osuszacze powietrza.
Pochłaniacz wilgoci
Wilgoci z pomieszczenia można także pozbyć się dzięki użyciu pochłaniacza wilgoci. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod. Dzięki temu rozwiązaniu wilgotność powietrza można zmniejszyć nawet o 60%. Urządzenie to działa automatycznie – dzięki wbudowanemu czujnikowi uruchamia się ono samo tylko w sytuacji, gdy wilgoć w pomieszczeniu przekroczy odpowiedni poziom. Przy osuszaniu budynku warto połączyć użycie pochłaniacza wilgoci oraz osuszacza powietrza. Zastosowanie obu urządzeń da dużo lepszy efekt niż użycie tylko jednego z nich.
Osuszanie mieszkania po zalaniu przeprowadzone przez profesjonalną firmę
Najwyższą skuteczność osuszenia mieszkania po zalaniu mogą zapewnić usługi profesjonalnej firmy. Specjaliści usuną wilgoć nawet z trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że w mieszkaniu nie rozwija się pleśń oraz grzyb. Osuszanie mieszkania trwa zazwyczaj od 14 do 21 dni. Profesjonalna firma zmierzy poziom wilgoci oraz określi obszar i zakres zalania. Specjaliści obiorą także odpowiednią do osuszania technologię oraz wycenią usługę. W przypadku, gdy w zalanym mieszkaniu rozwinęła się już pleśń lub grzyb, wiele firm oferuje usługę pozbycia się ich.
Jeśli do zalania mieszkania doszło na skutek czynników od nas niezależnych np. awarii wodociągów, ulewnych deszczy czy zalania przez sąsiada, to możemy liczyć na zwrot kosztów usługi lub ich pokrycie. Konieczne jest do tego jednak posiadanie ubezpieczenia na mieszkanie.