Każdego roku wiele osób przystępuje do kursu na prawo jazdy a później do egzaminu teoretycznego i praktycznego, który umożliwia uzyskanie statusu kierowcy. Na przestrzeni ostatnich lat nieco zmieniają się wytyczne i obowiązuje na egzaminach zasady. Przed przytępieniem do egzaminów warto jednak zapoznać się z ewentualnymi zmianami, tak aby zwiększyć swoją szansę na pozytywny wynik całego kursu. Najbardziej popularnym rodzajem kursu na prawo jazdy jest bez wątpienia kategoria B – można do niego przystąpić na chwilę przed ukończeniem osiemnastego roku życia, po przejściu badań lekarskich oraz uzyskaniu tzw. profilu kandydata na kierowcę.
Egzamin na prawo jazdy – część teoretyczna
Wiedza teoretyczna dotycząca zasad ruchu drogowego, umiejętności rozpoznawania i stosowania się do znaków drogowych (poziomych i pionowych) oraz podstawowa wiedza z zakresu najważniejszych funkcji samochodu to niewątpliwie przydatna (a nawet niezbędna!) wiedza dla każdego uczestnika ruchu. Tych i wielu innych cennych informacji każdy kursant uczy się w trakcie teoretycznego modułu, prowadzonego przez doświadczonych instruktorów. Praktycznie każda szkoła jazdy przed przystąpienie do oficjalnego egzaminu teoretycznego w WORDzie udostępnia tzw. wewnętrzny egzamin teoretyczny.
Egzamin praktyczny na prawo jazdy
Praktyczna nauka na kursie na prawo jazdy obejmuje przede wszystkim zapoznanie się z poszczególnymi manewrami na placu, a później w ruchu ulicznym oraz ich szlifowanie – te dwa obszary umiejętności praktycznych są oceniane w trakcie egzaminu ocenianego przez instruktora WORD.
Wśród ważnych zadań na egzaminie praktycznym na prawo jazdy można wymienić między innymi sprawdzenie stanu technicznego pojazdu (czyli przygotowanie auta do jazdy), ruszanie z miejsca oraz ruszanie ze wzniesienia – te 3 zadania odbywają się jeszcze na placu manewrowym. W trakcie egzaminu w ruchu ulicznym egzaminator może polecić zdającemu m.in. parkowanie równoległe tyłem, parkowanie skośne przodem, parkowanie prostopadłe przodem, jak również zawracanie na drodze jednokierunkowej lub dwukierunkowej bądź może też wskazać miejsce do manewru hamowania awaryjnego. Bez wątpienia są to najważniejsze zadania egzaminacyjne, które czekają praktycznie na każdego kursanta w trakcie zdawania egzaminu praktycznego. W trakcie wykonywania zadań instruktor ocenia jakość ich wykonania oraz stosowanie się do obowiązujących przepisów w ruchu drogowym.
Egzamin na kierowcę to bez wątpienia spory stres. Warto pamiętać, że pomyłki, a także niezaliczenie egzaminu przy pierwszym podejściu nie przekreśla danej osoby jako dobrego kierowcy. W trakcie jazdy samochodem jak w przypadku wielu innych rzeczy liczy się przede wszystkim technika, która niestety przychodzi często po wielu godzinach jazdy,