Prawidłowo dobrany preparat witaminowo-mineralny może skutecznie poprawić kondycję całego organizmu. Przy jego wyborze, warto zwrócić uwagę na obecność chromu, który nie tylko podnosi witalność, ale wpływa też na uzyskanie właściwej wagi ciała. Pomimo stosunkowo niskiej zawartości potrzebnej w ustroju, łatwo jednak o jego niedobór. Spożywając zwłaszcza duże ilości cukrów prostych, chrom jest intensywnie wydalany z organizmu.
Suplementacja chromu – wszystko, co trzeba wiedzieć o cennym mikroelemencie
Suplementacja chromu może przynieść wiele korzystnych efektów zdrowotnych. Jest on mikroelementem niezbędnym do metabolizmu glukozy. Zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na insulinę, łagodzi insulinooporność i ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Może chronić przed stanami miażdżycowymi poprzez obniżanie stężenie złego cholesterolu LDL, przy jednoczesnym podwyższaniu dobrego cholesterolu HDL. Chrom uczestniczy w wielu przemianach biochemicznych zachodzących w ciele. Jest składnikiem enzymów trawiennych, bierze udział w rozkładzie białek, tłuszczów i węglowodanów. Jego obecność jest niezbędna do syntezy witamin i hormonów oraz w procesach oksydacyjnych. Wywiera też pozytywny wpływ na stan psychiczny. Podnosi poziom serotoniny w mózgu, dzięki czemu wykazuje działanie antydepresyjne i przeciwlękowe. Zalecany jest kobietom z zespołem policystycznych jajników, podczas PMS oraz w okresie menopauzy, kiedy wzrasta ryzyko osteoporozy.
Jednak, skąd wiadomo, że w organizmie brakuje chromu? Skutki jego niedobory to przede wszystkim często pojawiające się bóle głowy, przemęczenie, wzmożona drażliwość, spadek nastroju, a także zniechęcenie i niepokój. Mogą też występować zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności i dyskomfort trawienny. Osoby posiadające obniżony poziom tego mikroelementu często mają też zwiększoną ochotę na słodycze oraz słodkie alkohole. Wszystko to powoduje postępujący wzrost ilości szkodliwego cholesterolu LDL i cukru we krwi. Sprzyja to otyłości oraz nadwadze. Zapotrzebowanie na chrom wzrasta pod wpływem wzmożonego wysiłku fizycznego związanego z wykonywaną pracą bądź aktywnością sportową.
Ile i o jakiej porze przyjmować chrom?
Dzienne zapotrzebowanie na chrom dla osoby dorosłej wynosi od 0,05 mg do 0,2 mg. Jest on dostępny zarówno w postaci organicznej, jak i nieorganicznej. Jego wchłanialność w jelitach jest lepsza w formie organicznej i wynosi około 30%. W przypadku tej drugiej jest to zaledwie 2%. Przekroczenie rekomendowanej dawki chromu może prowadzić do uszkodzenia struktur DNA komórek. Zbyt duża jego ilość wpływa też negatywnie na proces produkcji insuliny, przyswajalność cynku i żelaza.
Właściwe nasycenie organizmu tym składnikiem nie zawsze jest możliwe poprzez dietę, która powinna obfitować głównie w drożdże i owoce morza. A o jakiej porze przyjmować chrom? Badania wykazują, że pora dnia nie ma istotnego znaczenia. Na stopień wchłaniania wpływa przede wszystkim jego organiczna forma.
Podsumowanie
Stosowanie preparatu z chromem jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które odczuwają niepohamowany apetyt na słodycze i chcą uzyskać prawidłowy BMI. Jest mikroelementem działającym na organizm wielokierunkowo. Warto więc sprawdzić jego poziom, spożywać odpowiednie produkty, a w razie niedoborów wprowadzić dodatkową suplementację.